Polska do niedawna była niedocenianym turystycznie państwem, na szczęście coraz częściej turystów z całego świata stawia na kraj Piastów. Odwiedzając południe Polski nie można ominąć Krakowa – jednego z najbardziej znanych polskich miast, historycznej i architektonicznej perły. Zaledwie 75 km od najsłynniejszej stolicy leży niezwykle ważne z historycznego punktu widzenia miejsce – Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest to muzeum szczególne, położone na terenie obozów koncentracyjnych, które warto odwiedzić i poznać jego historię i atmosferę.
Jak zaplanować zwiedzanie: Auschwitz Kraków?
Poniżej praktyczne porady i wskazówki, jak zaplanować weekend, by zobaczyć jak najwięcej w Muzeum Auchwitz i w Krakowie. Intensywny weekend to dobra okazja na poznanie własnej historii i kultury. Polecamy znaleźć nocleg w połowie drogi między Krakowem a Oświęcimiem. Zaoszczędzimy w ten sposób czas na dojazd w ciągu dnia. Jeśli jednak zależy nam na centrum miasta, lepiej postawić na Kraków ze względu na bogatą ofertę restauracji i klubów.
Dzień I – Zwiedzanie Auschwitz Krakow
Pierwszy dzień zwiedzania najlepiej rozpocząć od Auschwitz-Birkenau, ponieważ jest wymagające nie tylko fizycznie ze względu na dużą przestrzeń, ale również emocjonalnie, w związku z historią związaną z tym miejscem. Warto zakupić bilet wcześniej przez internet, by uniknąć kolejek. W opcji jest zwiedzanie z edukatorem lub samodzielnie – polecamy opiekę przewodnika, który podczas zwiedzania przekaże nam dużo informacji i faktów historycznych. Dzięki niemu będziemy również w stanie lepiej wczuć się w atmosferę muzeum.
On też pokaże szczegóły, które moglibyśmy pominąć zwiedzając na własną rękę. Do wyboru są dwa czasy zwiedzania – studyjne trwające 6 godzin lub ogólne – 3,5-godzinne. Różnica w cenie jest niewielka, trasa studyjna to koszt 70-80 zł, podczas gdy za prawie dwukrotnie krótszą drogę zapłacimy 55-60 zł. Będąc w jednym z najważniejszych miejsc historii nowożytnej warto wydać nieco więcej i zwiedzać dłużej, raczej jest to muzeum odwiedzane tylko raz w życiu, więc dobrze poznać je od podszewki.
Zwiedzanie rozpoczyna się o 9 rano, więc większość dnia spędzimy na terenie muzeum. Pamiętajmy, iż jest to miejsce pamięci zbrodni wojennych, zachowujmy się godnie i z szacunkiem. Ubierzmy się stosownie do sytuacji, zachowujmy ciszę i nie róbmy zabawnych zdjęć i żartów. Na odreagowanie i więcej luzu będzie czas w drugim dniu, w Krakowie.
Dzień II – Zwiedzanie Auschwitz Krakow
Po powrocie z Auschwitz-Birkenau, które jest niewątpliwie obciążającym doświadczeniem, polecamy skorzystać z uroków Starego Miasta w Krakowie. Uroczy Rynek Główny, największy rynek średniowiecznej Europy proponuje wiele atrakcji w postaci wysłuchania hejnału mariackiego, z którym wiąże się ciekawa legenda, restauracji, zabytkowych Sukiennic, w których można dostać pamiątki w postaci biżuterii czy rękodzieła, a także Kościoła Mariackiego. Kraków ma bardzo bogatą historię, dlatego rekomendujemy zaopatrzenie się w przewodnik po mieście, z którego poznamy ciekawe fakty i miejsca warte odwiedzenia.
Oczywiście punktem obowiązkowym zwiedzania Krakowa jest dotarcie na Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim, siedzibą królów Polski. Z Wawelu niedaleko jest na najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych polskich uniwersytetów, Uniwersytet Jagielloński. Przyjemny kilometrowy spacer w otoczeniu zabytkowych kamienic to dobry sposób na zakończenie historycznego weekendu.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
XXI wiek to czas dalekich egzotycznych podróży. Dostępność lotów i odległych kierunków powoduje, że nie doceniamy własnych zabytków i muzeów. Czasem weekend wystarczy, by odpocząć w otoczeniu historii i legend, a my serdecznie zachęcamy do poznawania naszych rodzimych atrakcji!
Źródło: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html