Założenie własnej działalności to odważny krok, który w dłuższej perspektywie może jednak przynieść pokaźne zyski. Niestety, ryzyko inwestycyjne jest ogromne, dlatego wiele osób unika możliwości samozatrudnienia bądź stworzenia zakładu pracy. Na sytuację rynkową zdecydowanie źle wpływają obowiązki względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wysokie podatki. Dlatego państwo polskie często oferuje liczne preferencje i ulgi, dzięki którym prowadzenie działalności jest nie tylko mniej rentowne, ale również wiąże się z mniejszym ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału. Zmianą, którą należy ocenić jako bardzo korzystną dla przedsiębiorców, jest wprowadzenie programu 500+ dla firm. Należy przy tym wskazać, iż nie jest to system socjalny, lecz zmniejszenie obciążenia przedsiębiorców daninami na rzecz organów rentowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest regulowanie składek na ubezpieczenia społeczne w znacznie obniżonej wysokości.
500 plus dla firmy ma z założenia sprzyjać rozwojowi drobnej przedsiębiorczości. Każdy właściciel firmy, który nie zarabia więcej niż dziesięć tysięcy złotych miesięcznie, będzie mógł z powodzeniem skorzystać z rządowego programy. Na witrynie cenabiznesu.pl/-500-plus-dla-firm-kto-moze-skorzystac wymieniony jest dokładny katalog podmiotów, które mogą stosować omawianą preferencję. Jest to katalog bardzo szeroki i obejmie praktycznie wszystkich niewielkich przedsiębiorców. Ponadto sam system przyznawania ulg należy ocenić jako bardzo pozytywny, bowiem pieniądze nie są wypłacane z budżetu, lecz stanowią swoistą oszczędność właściciela firmy.
Środki, które zatrzyma on dla siebie, będzie mógł przeznaczyć zarówno na rozwój własnego przedsiębiorstwa, jak i na osobiste potrzeby. Dzięki temu prowadzenie działalności gospodarczej będzie dla niego bardziej opłacalne niż wykonywanie pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Warto wskazać, że w połączeniu z zmniejszonym podatkiem CIT zmiana ta stanowi pakiet korzyści dla przedsiębiorców, którzy mogą teraz generować więcej miejsc pracy.