Bezpieczne wakacje z dzieckiem- poradnik

Jak spędzić bezpieczne wakacje z dzieckiem? Im bardziej ruchliwa pociecha, tym trudniejsze może się okazać to zadanie, nie warto jednak załamywać rąk. Ponieważ przezorny zawsze ubezpieczony, z odpowiednim wyprzedzeniem zabezpiecz się przed wieloma prawdopodobnymi zdarzeniami. Przygotuj też rozwiązania na wypadek zajścia czegoś nieoczekiwanego. Poradnik został tak skonstruowany, by pomóc rodzicom uniknąć wielu poważnych kłopotów i odpocząć na wakacjach, zabierając ze sobą dziecko lub dzieci. Zapraszamy do lektury.

Bezpieczna podróż

Dzieci często mają objawy choroby lokomocyjnej. To bardzo nieprzyjemne dla dziecka i dla otoczenia, potrafi zabić całą przyjemność z podróży. Chorobie można zapobiegać, podejmując kilka prostych czynności. Przede wszystkim, dziecko nie powinno wsiadać do pojazdu najedzone, lepiej jeśli zje mniej, niż ma wszystko zwymiotować. Konieczny będzie preparat medyczny, np. ziołowy (do kupienia w aptece , kosztuje kilka – kilkanaście zł) dostosowany do wieku pociechy. Można złagodzić objawy umieszczając dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Niektórym pomaga podróżowanie na stojąco. Warto jechać z jednostajną prędkością, bez nagłych hamowań, a jeśli to nic nie daje – co jakiś czas zatrzymywać się na kilkuminutowy postój połączony z opuszczeniem pojazdu. Dziecko powinno dużo pić, ale nie podawaj mu soków i słodkich napojów – najlepsza będzie woda mineralna. Choroba lokomocyjna przeważnie nie wymaga kontaktu z lekarzem.

Bezpieczne wakacje z dzieckiem- poradnikBezpieczne opalanie się

Dzieci jak najbardziej mogą opalać się i wypoczywać na plaży, nad morzem lub jeziorem. Musisz jednak otoczyć swoje maluchy maksymalną opieką, bo otoczenie jest dość niebezpieczne. Pozostawaj cały czas na tyle blisko, by w razie czego zdążyć mu pomóc. Uważaj szczególnie na kontakt z wodą. W przypadku zachłyśnięcia się doraźnym sposobem jest uderzenie w okolice pleców pomiędzy łopatkami otwartą dłonią po skierowaniu głowy dziecka w dół. Jeśli dojdzie do podtopienia maluszka, musisz znać podstawowe techniki reanimacyjne. Niezwłocznie wezwij karetkę, nie zaprzestając reanimacji. Dziecku może zaszkodzić również nadmierny kontakt ze słońcem. Unikaj opalania się w godzinach południowych. Jeśli zauważysz oparzenie słoneczne na skórze dziecka, posmaruj miejsce odpowiednim preparatem. Uważaj na możliwość udaru – objawia się przegrzaniem, wymiotami, złym samopoczuciem, dziecko może też stracić przytomność. W takim wypadku natychmiast dzwoń na pogotowie lub jedź do najbliższej placówki medycznej.

Bezpieczne spacery po lesie

Las jest pozornie bezpieczny – można tam jednak trafić na kleszcze które przenoszą groźne choroby. Znalezienie kleszcza na skórze dziecka wymaga umiejętnego usunięcia go (jeśli nie umiesz, lepiej niech zrobi to lekarz) i obserwacji skóry w tym miejscu czy aby nie pojawia się rumień. Czasem zdarza się, że podczas spacerowania po lesie maluch oparzy się dotkliwie pokrzywą lub np. barszczem, może też zetknąć się z inną rośliną i doznać reakcji uczuleniowej. Miej w apteczce środek przeciwhistaminowy oraz preparat zwalczający pieczenie czy swędzenie. Szczególnie uważaj, by dziecko w lesie nie zjadało żadnych jagód ani innych części roślin, jak również grzybów. Może się zatruć nawet najmniejszą ich ilością. Gdy do tego dojdzie, zachęć pociechę do wymiotów, żeby zwróciło zjedzone rzeczy. Niezależnie od wyniku „zabiegu” skonsultuj się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here