Gdy nadchodzą wakacje, wiele osób zaczyna marzyć o fascynującej podróży w nieznane. Przeważnie owo „nieznane” znajduje się za granicą, bo obce lokacje bardziej kuszą z uwagi na inność kulturową i być może większą bliskość wielkiego świata. Tymczasem nasz kraj oferuje mnóstwo atrakcji, które tylko czekają, by odkryć je podczas jednej z wycieczek wakacyjnych. Takim miejscem są na przykład Bory Tucholskie.
Tajemnice małe i duże
Jeśli chcesz zobaczyć, jakie tajemnice kryją Bory Tucholskie, wybierz się do Mylof. To mała wioska, która jednak zapewni ci najlepszy start do zwiedzania i podziwiania tego pięknego regionu. Znajduje się w niej na przykład największa na obszarze Polski hodowla pstrągów tęczowych. Zapewni to możliwość skosztowania przepysznej ryby przygotowanej poprzez odpowiednie wędzenie. Wyjątkowość miejsca podnoszą też zapora wodna wyposażona w przepust schodkowy i pochylnię dla tratew – jedyny taki obiekt w kraju. Jest funkcjonalna i zarazem gwarantuje miłośnikom kajakarstwa dodatkowe wrażenia podczas spływania Brdą.
Dorobek kulturowy w postaci zabytków
Odwiedzający Bory Tucholskie to przeważnie miłośnicy przyrody, ale przecież region ten nie jest w całości porośnięty roślinnością – znaleźć tutaj można bardzo interesującą architekturę, głównie sakralną. Tego typu zabytkiem jest na przykład dość duża świątynia w stylu neobarokowym znajdująca się w miejscowości o zabawnie brzmiącej nazwie Swornegacie. Kościół leży w pięknej okolicy, otoczony jest jeziorami: Karsińskim i Witocznem, do tego nosi wyraźne znamiona wpływów kultury kaszubskiej. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych tą kulturą. Innym przykładem kościoła utrzymanego w stylu neobarokowym jest ten w miejscowości Rytel. Przy okazji warto zauważyć, że bardzo dużo wsi i wioseczek w Borach Tucholskich ma bogatą historię, w której przewijają się dawni władcy Polski i nie tylko. Wspomniany Rytel może nie jest aż tak pod tym względem bogaty, ale już chociażby pobliska Tuchola odegrała pewną rolę w bitwie pod Grunwaldem (właśnie z Tucholi pochodziły „dwa nagie miecze” wręczone królowi Jagielle). Będąc w tej okolicy, warto też popłynąć do miejscowości Fojutów. Znajduje się tam najprawdziwszy akwedukt skonstruowany w XIX wieku. Ma aż 75 m długości i jest wyróżniającym się zabytkiem tego typu w naszym kraju.
Możliwości aktywnego spędzania czasu
Oprócz możliwości podziwiania obiektów znaczących dla historii Polski, Bory Tucholskie oferują także sporo rozrywki dla aktywnych i wysportowanych osób. Są więc spływy kajakowe o różnej długości, dzięki czemu można stopniować wysiłek i wrażenia. Każdy ze spływów został tak zorganizowany, by zapewniał dobre miejsca do odpoczynku pomiędzy kolejnymi etapami zawziętego wiosłowania. Najwięcej miłośników kajakarstwa korzysta z możliwości spływu Brdą podczas ciepłych pór roku, ale da się robić to również zimą, choć warunki są już dużo gorsze. Nie trzeba oczywiście posiadać swojej łódki. Wypożyczalnie kajaków gwarantują dostęp do niedrogiego, wygodnego i oczywiście bezpiecznego sprzętu.