Co zwiedzić w Toruniu?

Pierwsze skojarzenie z Toruniem to oczywiście pierniki, ewentualnie – Mikołaj Kopernik, najsławniejszy polski astronom. Miasto ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, więc podczas wakacyjnych wojaży czy dowolnego urlopu warto tu zajrzeć, żeby zobaczyć ciekawe zabytki, pospacerować wśród budynków pamiętających sporo z historii Polski, a także oczywiście odpocząć w miłej atmosferze. Zapraszamy do Torunia!

Starówka

Jak przystało na miejscowość o tak bogatej historii, Toruń posiada Stare Miasto – chyba nie ma takiego dnia w roku, w którym brakowałoby tutaj spacerujących. Przez Starówkę przebiega ulica Szeroka – nazwa dość dobrze określa jej charakterystyczną cechę – a tłem dla głównego traktu są różnobarwne kamienice wzniesione w okresie średniowiecza (datowane są na XIII, XIV wiek). Wszystko to sprawia, że toruńska Starówka jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Odwiedzają ją ludzie przybywający tutaj z całego świata, stąd niejednokrotnie w barwnym tłumie można trafić na osoby porozumiewające się w wielu odmiennych językach.

Rynek Miejski

Rynek Miejski, a właściwie Stary Rynek, to jedna z najbardziej wartych zobaczenia części Starego Miasta. Głównym budynkiem znajdującym się w tym miejscu jest Ratusz. Budowla powstała w średniowieczu podobnie jak wiele innych obiektów, a sama wieża – będąca jednym z charakterystycznych punktów budynku – w 1274 r. Z wysokości tej wieży mnóstwo turystów regularnie ogląda fascynujące widoki. Doskonale widać np. całe Stare Miasto i część okolicy. Najlepsze widoki zapewnia podobno popołudnie i wieczór, ponieważ wtedy włączane jest dodatkowe oświetlenie wielu budynków.Co zwiedzić w Toruniu?

Świątynie Torunia

W mieście mającym tak bogatą przeszłość nie mogło zabraknąć zabytków chrześcijańskich. Godne obejrzenia są liczne kościoły na obszarze opisanej już Starówki – niektóre z nich to prawdziwe średniowieczne perełki. Najważniejszym zabytkiem tego typu jest piękna i bardzo stara Katedra Świętojańska. W tej właśnie katedrze był chrzczony Mikołaj Kopernik, symboliczna postać dla Torunia. Przez lata stanowiła miejsce licznych wydarzeń z udziałem władców Polski. Posiada imponującą wieżę z dzwonem Tuba Dei  – dzwon ten zamontowany został tam w 1500 r., waży 7 ton i używany jest tak jak Dzwon Zygmunta , przy wyjątkowych okazjach. W Toruniu są również inne ważne zabytki sakralne, na przykład Kościół Świętego Ducha lub bazylika św. Jakuba.

Muzea i historyczne warsztaty

Czym byłoby miasto o bogatej historii, gdyby nie posiadało licznych muzeów? W Toruniu również znajdziemy tego typu obiekty. Najbardziej godne obejrzenia jest mini muzeum – Dom Mikołaja Kopernika – który posiada sporo eksponatów dotyczących tego sławnego astronoma. Miłośnicy odkrywania tajemnic kulturalnych Torunia skuszą się na pewno na przyspieszony kurs pieczenia toruńskich pierników. Jeśli ktoś nie zechce sam ich piec, ma mnóstwo okazji do nabycia gotowych wyrobów. Wystarczy pospacerować po Starówce.

Wisła – królowa polskich rzek

Przez Toruń przepływa Wisła, zapewniając sporo wizualnych atrakcji. Największa polska rzeka nie tylko upiększa tutejszy krajobraz, ale stanowi dodatkową trasę dla wycieczek. Wystarczy skorzystać ze statku Katarzynka, pozwalającym na przepłynięcie na drugą stronę rzeki. Turyści wykorzystują tę sposobność, by robić piękne zdjęcia i podziwiać widoki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here