Wiele osób miało już robione zdjęcia stomatologiczne lub laryngologiczne. Wykonuje się je wyłącznie w profesjonalnych gabinetach i tylko w wyjątkowych sytuacjach. Czym różnią się od siebie? Co to są zdjęcia laryngologiczne 2d i czym różnią się od zdjęć 3d?
Inny rejon zainteresowań
Zdjęcie stomatologiczne i laryngologiczne obejmuje inny obszar ciała. Pomimo, że oba dotyczą rejonu głowy, to skupiają się na pokazaniu czegoś innego. Zdjęcia stomatologiczne pokazują przede wszystkim zęby oraz ich korzenie umiejscowione głęboko w dziąsłach. Zdjęcia laryngologiczne pokazują zatoki, górne drogi oddechowe i ucho wewnętrzne. Oba rodzaje tych zdjęć można wykonać w wyspecjalizowanych pracowniach, takich jak gabinet https://tomo3d.pl/ w Łodzi. Warto pamiętać o tym, by na wykonanie zdjęcia lub tomografii umówić się z wyprzedzeniem.
2d czy 3d?
Zdjęcia 2d to tradycyjna forma zdjęć. Są niezbędne do wykonywania wielu zabiegów stomatologicznych. Ciężko jest wyobrazić sobie usunięcie zęba bez aktualnego zdjęcia stomatologicznego. Zapewnia ono bezpieczne wykonanie zabiegu. Zdjęcia 3d są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie. Wykonuje się je, robiąc wiele zdjęć dwuwymiarowych (czyli 2d) a następnie łącząc je w spójny obraz trójwymiarowy, czyli 3d. Oznacza to, że otrzymany obraz ma nie tylko długość i wysokość, ale też głębię. Najlepiej oddaje rzeczywistość. Warto też wiedzieć, że zdjęcia 2d to po prostu zdjęcia rentgenowskie, czyli popularne RTG. Ich wykonanie jest dość tanie i zajmuje tylko kilka minut. Najpopularniejszy ich rodzaj to zdjęcia panoramiczne, czyli takie które pokazują wszystkie zęby pacjenta równocześnie. Zdjęcia 3d wykonuje się przy pomocy tomografu komputerowego. Badanie takie jest zdecydowanie droższe, ale często można wykonywać je na skierowaniu z NFZ. Co ciekawe, tomografia komputerowa stomatologiczna może obejmować pola obrazowania różnej wielkości. W związku z powyższym mogą uwzględniać nie tylko zęby, ale także żuchwę, zatoki przynosowe lub kości czaszki.