Pływanie to forma aktywności fizycznej łatwo dostępna przez cały rok dzięki krytym pływalniom zimą i otwartym zbiornikom latem. W cieplejsze miesiące nie wymaga nakładów finansowych – w wielu miejscach w Polsce dostępne są darmowe, strzeżone kąpieliska, a zimą można znacznie oszczędzić wykupując karnet na większą liczbę wejść. Jest to też bardzo uniwersalny sport jeśli chodzi o grono osób, które mogą go uprawiać ze względu na szerokie działanie wspierające zdrowie nawet dla osób cierpiących na takie schorzenia jak zwyrodnienia kręgosłupa czy nadwaga.
Należy zaznaczyć, że jest to sport dla ludzi w każdym wieku, od juniora po seniora. Coraz popularniejsze stają się zajęcia na pływalni dla niemowląt już od trzeciego miesiąca życia i stanowią one doskonałe wsparcie rozwoju psychoruchowego takich szkrabów. Dla seniorów z kolei wiele pływalni ma atrakcyjne rabaty na pojedyncze wejścia lub karnety – zwraca uwagę ekspert z portalu skuteczne-suplementy.com.pl.
Jakie są prozdrowotne właściwości pływania?
„PRZERWA” DLA STAWÓW
Dzięki swej wyporności woda sprawia, że nawet osoby cierpiące na nadwagę, pływając czują się dużo lżejsze. Jest to doskonałe wsparcie dla stawów, które są bardzo obciążone nadprogramowymi kilogramami podczas chodzenia czy biegania. Już godzina tygodniowo spędzona na pływalni pozwala odczuć ulgę osobom cierpiącym z powodu zwyrodnień stawów dzięki ich uelastycznieniu.
UTRATA ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW
Pływając regularnie i nie objadając się w międzyczasie niezdrowym jedzeniem można bardzo szybko pozbyć się nadprogramowej wagi, co z kolei wpływa nie tylko na poprawę samopoczucia i samooceny, ale także zmniejsza ryzyko chorób serca oraz odciąża stawy i kręgosłup. Dla osób, które nie potrafią pływać, baseny często mają w ofercie tak zwany aqua aerobik – formę aktywności w wodzie przeznaczoną również dla osób, które nie potrafią lub nie lubią pływać.
WZMOCNIENIE KRĘGOSŁUPA
Pływając, wzmacniamy mięśnie całego ciała, także te odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa. Oprócz ich wzmocnienia, pływanie działa także rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu pozbywamy się napięć powodujących bóle, także okolic kręgosłupa. Trening w wodzie może także wspomóc korekcję wad postawy. Pływanie jest szczególnie istotne dla osób, które ze względu na pracę prowadzą siedzący tryb życia, ale także dla młodzieży, u której stale rosnące kości wymagają dużego wsparcia ze strony mięśni ze względu na ryzyko kontuzji i zwyrodnień (sprawdź równiez nasz poradnik – jak chronić stawy?)
POMOC DLA SERCA
Dzięki miarowym ruchom, pływanie dotlenia cały organizm poprzez zwiększenie pojemności płuc, a także obniża tętno, co z kolei sprawia, że serce pracuje wydajniej – może dostarczyć organizmowi krew bez wykonywania nadmiarowej pracy; zwiększa się również elastyczność naczyń krwionośnych. Także pozioma pozycja, jaką przyjmuje się podczas pływania, jest dla układu krwionośnego korzystna, gdyż w tej pozycji pompowanie krwi do organizmu jest łatwiejsze.
WZMOCNIENIE MIĘŚNI
Angażowanie wielu mięśni w ćwiczenia sprawia, że pływając wzmacniamy i wysmuklamy całe ciało. Wpływa to pozytywnie nie tylko na samopoczucie, ale także zmniejsza ryzyko kontuzji podczas wykonywania codziennych czynności, jak podnoszenie upuszczonego przedmiotu czy wnoszenie zakupów do domu. Oprócz tego, smukła sylwetka ma też swego rodzaju aspekt psychologiczny: widząc efekty w postaci zgubionych kilogramów, łatwiej wprowadzić lub wytrwać we wprowadzonej zdrowej, zbilansowanej diecie – a to ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania zdrowia i świetnej kondycji nawet do późnej starości.
ZWIĘKSZENIE WYDOLNOŚCI ORGANIZMU
Pływanie, jak każdy trening wydolnościowy, sprawia że wolniej się męczymy, siatki z zakupami stają się lżejsze, a zabawa w berka z dziećmi już nie jest tak męcząca. Dodatkowo, większa sprawność fizyczna sprawia, że mamy więcej energii do działania i chęci do życia.
PRZYPŁYW ENDORFIN
Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna powoduje produkcję hormonu szczęścia. Dzięki endorfinom jesteśmy bardziej zadowoleni z życia, uśmiechnięci oraz… zdrowsi. Ze względu na wydzielanie endorfin zmniejsza się podatność na stres i zamartwianie się, czyniąc nas tym samym zdrowszymi.
POPRAWA PRZEMIANY MATERII
Pływając, rozwijamy mięśnie całego ciała. Mocniejsze mięśnie z kolei potrzebują więcej energii, co sprawia że metabolizm przyspiesza. Dzięki temu tracimy na wadze, nie musząc stosować katorżniczych (i przy tym często źle zbilansowanych) diet. Poprawa przemiany materii w połączeniu z ruchem podczas pływania może też przynieść ulgę osobom borykającym się z zaparciami.
Korzyści z pływania jest wiele więcej – choćby możliwość spędzenia aktywnie czasu z rodziną i przyjaciółmi lub… Spotkanie nowych znajomych. Warto zatem wskoczyć w kostium i pokonać parę(naście?) długości basenu. Powodzenia!
Zerknij równiez jakie są najtańsze witaminy okołotreningowe i wzmacniające.