Nadciśnienie to nieprzyjemna dolegliwość, która nasila się przy wysiłku i przy wysokich temperaturach. Osoby mające często podwyższone ciśnienie krwi muszą bardzo uważać, wyjeżdżając na urlop latem, jak również przy podejmowaniu różnych aktywności. Sprawdź nasze wskazówki, żeby właściwie zaplanować urlop i cieszyć się aktywnym wypoczynkiem mimo nadciśnienia.
Właściwy wybór miejsca
Ciśnieniowcy potrzebują odpowiednich warunków, by mogli wypocząć. Niewskazany jest klimat górski z uwagi na wyjątkowo kapryśną pogodę – tutaj nawet mimo przyjmowanych leków może być trudno, bo występują nie tylko zmiany atmosfery, ale również tzw. skoki ciśnienia. Niebezpiecznie jest też nad morzem, chociaż tam nie ma już tego typu efektów – panuje jednak głównie wysokie ciśnienie i bez odpowiedniego wsparcia medycznego osoby chore mogą odczuwać spore problemy ze strony układu krążenia.
Godne polecenia są tereny charakteryzujące się łagodnym klimatem. W Polsce mamy takich sporo. Dobrym pomysłem będzie np. wypoczynek na Mazurach, Mazowszu oraz na obszarze Polesia Lubelskiego czy Roztocza.
Aktywność fizyczna
Nie obawiaj się wysiłku fizycznego, ale dobierz jego rodzaj do swoich możliwości. Warto poza tym słuchać swojego organizmu, który w takich kwestiach przeważnie ma rację i będzie nas informował, że sobie nie radzi (np. zadyszką). Istnieje wiele sposobów wypoczywania w aktywny sposób, które cię nie przeciążą. Wypróbuj na przykład nordic walking lub wybierz się popływać. Takie rodzaje wysiłku pozwolą nie tylko spędzić aktywnie czas, ale również popracować nad swoją kondycją. Unikaj jednak nadmiernego przemęczania się oraz sportów, które wymagają dynamicznych akcji, jak gry zespołowe.
Pamiętaj o nawadnianiu organizmu
Wysiłek wymaga regularnego nawadniania organizmu. Gdy jest gorąco, pamiętaj o piciu sporych ilości płynów. Jeśli się odwodnisz, od razu odczujesz objawy ze strony układu krążenia. Staraj się więc do tego nie dopuścić. Postaw na różne rodzaje wód mineralnych. Im więcej minerałów dostarczysz organizmowi podczas wysokich temperatur tym lepiej, bo w ten sposób wyrównasz straty. Najważniejsze minerały to magnez, sód, wapń. Nie przesadzaj jednak z sodem – powinno być go maksymalnie 200mg/l wody. Absolutnie nie sięgaj po alkohol, nawet po małe ilości.
Preparaty lecznicze i leki
Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, weź je ze sobą i pilnuj dawkowania – najlepiej w ogóle skonsultuj się przed wyjazdem z lekarzem, bo być może planując wysiłek fizyczny będziesz potrzebować większego stężenia niektórych substancji. Lekarz może też zapisać ci dodatkowy lek, jeśli nastąpiłaby sytuacja awaryjna. Uważaj podczas urlopu na popularne środki przeciwbólowe. Niektóre z nich będą niewskazane w połączeniu z tym co bierzesz na co dzień.
Popracuj nad właściwą dietą
Staraj się podczas wypoczynku spożywać wyłącznie lekkostrawne potrawy. Unikaj soli, nie smaż niczego długo, zrezygnuj z grilla na rzecz dań duszonych. Najlepszą przyprawą będą zioła, którymi dosmakujesz każdą potrawę. Jedz dużo warzyw i owoców, które będą służyły również jako dodatkowe źródło płynów.