Jak wypożyczyć auto za granicą?

Wygodna podróż na urlop czy wakacje za granicę kojarzy się z zapakowaniem rodziny i bagażu we własny samochód. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy swojego auta lub gdy jest ono niewielkie i absolutnie wszystkiego nie pomieści? W Polsce skorzystalibyśmy bez wahania z wypożyczalni samochodów, ale za granicą wiąże się to z większymi trudnościami.

Nie musisz obawiać się, że nie dasz rady tego zrobić – wszędzie na terenie Unii Europejskiej możesz poświadczyć swoje możliwości krajowym prawem jazdy. Gorzej jest z wyjazdem do innych krajów. W niektórych przypadkach potrzebne będzie  poddanie się całej procedurze ponownie, czyli wystaranie się o międzynarodowy dokument tego rodzaju. Nie trzeba jednak niczego zdawać od nowa ani realizować godzin jazdy. Wystarczy zwrócić się o wydanie takiego dokumentu – w efekcie trafi do nas respektowane na całym świecie prawo jazdy zawierające treść przetłumaczoną na dziesięć najważniejszych języków.

Oprócz prawa jazdy, do wypożyczenia pojazdu może być ci potrzebna karta kredytowa zasilona odpowiednią kwotą. Wypożyczalnia blokuje określoną kwotę  na czas korzystania z auta. Środki pobierane są po tym, jak zwrócimy pojazd, wtedy wiadomo dokładnie, jaką sumę potrącić z konta wypożyczającego. Jest to coś w rodzaju kaucji. Nie można podać swojej karty osobie trzeciej, podczas wypożyczania pojazdu w punkcie musi być obecny prawowity właściciel i jednocześnie główny użytkownik auta.

Jak wypożyczyć auto za granicą?Ceny i opłacalność

Ceny są różne – w zależności od rodzaju auta i czasu na jaki je wypożyczamy, będzie to średnio 100 euro na dzień dla małych pojazdów i odpowiednio więcej dla większych. Dłuższe zapotrzebowanie na pojazd często generuje niewielkie zniżki. Przeważnie nie uda ci się wypożyczyć samochodu, jeśli nie masz jeszcze 21 lat, choć posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty. Są jednak wypożyczalnie, które bez problemu zaoferują ci samochód, ale za nieco wyższą cenę.

Podróże małe i duże

Pojazd taki na czas urlopu możemy traktować zupełnie jak swój własny, zwracając jednak wyjątkową uwagę na jego bezpieczeństwo – trzeba zwrócić do wypożyczalni auto w idealnym stanie, jeśli w takim z niej wyjechało. Należy pilnować także poziomu paliwa i zatankować przed oddaniem w celu uzupełnienia różnic. Chociaż bez większych problemów możemy jeździć tam gdzie chcemy, lepiej uważać podczas zmieniania lokalizacji z jednego kraju na drugi. Wypożyczalnia często nakłada na kierowców pewne ograniczenia, aczkolwiek powinno się bez problemu dać przekroczyć granicę. Trzeba jednak to zgłosić. Uzyskamy certyfikat pozwalający na zweryfikowanie się podczas przejazdu.

Dbamy o auto

Wszelkie uszkodzenia auta pokrywa wypożyczający, a odbywa się to na podstawie wyniku sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego w momencie zwrotu samochodu do wypożyczalni. Nie warto próbować niczego ukryć, gdyż stan auta przed wypożyczeniem jest dokładnie opisany i trzeba umieć ponieść konsekwencje swoich błędów. Taka sama procedura dotyczy zresztą dowolnej wypożyczalni, nie tylko zagranicznej. Jeszcze raz zwróćmy uwagę na ilość zatankowanego paliwa. W przypadku zużycia ilości dostępnej przy wypożyczeniu, kierowca zostanie obciążony kosztami paliwa, co przeważnie jest dużo droższe niż samodzielne uzupełnienie baku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here