Klimatyzacja budynków

Klimatyzacja, najogólniej rzecz biorąc, to proces, w którym nadmierne ciepło jest usuwane z danego obszaru, do obszaru, w którym nie przeszkadza ono już domownikom (w domu) lub pracownikom (w pracy). Dlatego klimatyzacja i wentylacja w budynkach to bardzo ważne zagadnienie.

Jak jednak działa klimatyzacja budynków? Jakie komponenty się na nią składają i jak działają one w połączeniu ze sobą? Sprężarka jest sercem podstawowego urządzenia grzewczego i powietrznego, używanego, na przykład, w wielu domach. Pompuje czynnik chłodniczy z pary przez system i utrzymuje ciśnienie wewnętrzne jednostki domowej na podstawie temperatury otoczenia. W tym miejscu czynnik chłodniczy przechodzi po opuszczeniu sprężarki.

Gazowy czynnik chłodniczy wchodzi w skład wysokociśnieniowego, przegrzanego gazu. Gdy gaz przechodzi przez skraplacz, zaczyna się ochładzać. W miarę ochładzania się gazu zaczyna on zamieniać się z powrotem w ciecz. Wówczas czynnik chłodniczy opuszcza skraplacz i powinien być on już w tym momencie w stu procentach cieczą. Kolejny etap procesu chłodzenia to etap, w którym ciecz przechodzi przez, tak zwaną, rurkę kapilarną lub termostatyczny zawór rozprężny. To urządzenie mierzy ilość czynnika chłodniczego przechodzącego przez system, na podstawie zapotrzebowania na chłodzenie lub ogrzewanie.

Zbyt duża ilość płynu lub zbyt mała ilość cieczy mogą spowodować uszkodzenie systemu lub niewystarczające chłodzenie lub ogrzewanie systemu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciekły czynnik chłodniczy opuszczający urządzenie pomiarowe trafia następnie do cewki parownika. Jaka jest zatem rola cewki parownika? To stąd pochodzi chłodzenie w danym pomieszczeniu. Gdy płyn przechodzący przez urządzenie pomiarowe wchodzi do niego, szybko przechodzi stan zmiany – z cieczy na gaz.

Transformacja zachodzi od wydmuchiwania zimnego powietrza przez cewki z jednostki wewnętrznej. Powietrze wchodzące w kontakt z tymi cewkami chłodzi się, gdy przechodzi przez system, zanim powróci do obszaru, który jest chłodzony. Gaz opuszcza parownik w postaci pary o niskim ciśnieniu i niskiej temperaturze. Para powraca następnie do sprężarki, aby ponownie rozpocząć cały proces od początku.

Kiedy rozumiemy już lepiej, jak działa proces klimatyzacji, możemy podjąć decyzję, jakiej klimatyzacji potrzebujemy, czy będzie to, na przykład, klimatyzator przenośny czy ścienny? Każdy rodzaj klimatyzatorów znajdziemy na Allegro. Wszystko zależy bowiem od konkretnego budynku, rodzaju pomieszczeń w budynku, czy też ich przeznaczenia (pomieszczenia biurowe czy mieszkalne).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here