Szkło to powszechnie występujący materiał wykończeniowy pełniący zarówno dekoracyjne, jak i użytkowe funkcje. Jest elementem zabudowy, ścian, podłóg, schodów, balustrad i wykończenia mebli, a sposoby jego użycia są praktycznie nieograniczone.
We współczesnej architekturze i rozwiązaniach aranżacyjnych szkło to chętnie stosowany materiał. Jego ponadczasowe piękno docenili projektanci i ci, którzy cenią sobie trwałość, wytrzymałość i elegancję. Wyjaśniamy czym różni się szkło okienne od dekoracyjnego i gdzie zastosować dany rodzaj szkła.
Szkło okienne a szkło dekoracyjne – poznaj różnicę
Producent szkła zazwyczaj ma w swojej ofercie zarówno szkło okienne, jak i szkło dekoracyjne. Te pierwsze powinno przede wszystkim chronić przed hałasem, utratą ciepła zimą i nadmiernym przegrzaniem pomieszczenia latem. Izolacyjność akustyczna niweluje dochodzący z zewnątrz hałas, pozwala cieszyć się ciszą i spokojem. Warto wiedzieć, że zarówno hałas, jak i nadmiar sztucznego światła mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Hałasu wprawdzie zupełnie wyeliminować się nie da, ale można z nim walczyć, stosując odpowiednie szkło okienne, tzw. ciche okna. Szkło okienne wykorzystywane jest przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, budynkach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Jest ono z jednym z rodzajów szkła budowlanego – to szkło płaskie produkowane metodą typu float. To najczęściej spotykany gatunek szkła, nazywany jest również szkłem zwykłym, gdyż na bazie szkła typu float wytwarzane są inne rodzaje szkła, np. szkło hartowane czy laminowane.
Szkło dekoracyjne to szkło lakierowane, które swój nasycony i trwały kolor zawdzięcza nałożeniu na tylną powierzchnię szkła powłoki lakieru. Może być ozdobą kuchni lub salonu, materiałem, z którego wykonane zostaną szklane schody albo przyciągające wzrok balustrady. W połączeniu z odpowiednim oświetleniem nada jadalni lub łazience wyjątkowy charakter. Szkło dekoracyjne może zostać także zastosowane do wykończenia ścian na dowolnej powierzchni, ścian przesuwnych w szafach i garderobach, blatów czy frontów mebli. Sprawdzi się również jako element wystroju wnętrz z powodzeniem zastępując glazurę albo kafelki. Szkło dekoracyjne jest wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Jego odporność na działanie wysokich temperatur sprawia, że można montować je nawet w kuchni w pobliżu płyt grzewczych.
Szkło okienne czy dekoracyjne – które wybrać?
To, czy zdecydujemy się na szkło okienne, czy dekoracyjne powinno zależeć przede wszystkim od tego, do czego chcemy je wykorzystać i jaką funkcję ma ono pełnić. Warto także wziąć pod uwagę grubość i własności samego szkła, gdyż inne parametry musi mieć szkło do kabin prysznicowych, inne szkło do szyb zespolonych, a jeszcze inne te z którego będzie wykonany szklany blat czy stolik.
Trudno mówić o szkle okiennym czy dekoracyjnym jako o jednolitym produkcie, gdyż występuje ono w wielu różnych odmianach, które różnią się parametrami, właściwościami i cechami użytkowymi. Samo szkło daje nam zupełnie nowe możliwości w zakresie wystroju wnętrz, stosuje się je m.in. jako element ozdobny w drzwiach, meblach i podłogach. To, w jaki sposób wkomponujemy szkło w daną przestrzeń zależy jedynie od naszej wyobraźni i gatunku szkła, które chcemy wykorzystać do aranżacji.