Pojawienie się nawet łagodnych problemów z żołądkiem na wakacjach może fatalnie je popsuć. O powstanie takowych nietrudno – wystarczy, że zjemy coś w niesprawdzonym miejscu lub nie umyjemy rąk po korzystaniu ze wspólnej łazienki. Takie zdarzenie otwiera drogę bakteriom i może doprowadzić do mniej lub bardziej poważnej infekcji. Najczęściej spotykane objawy to ból brzucha, biegunka, mdłości i wymioty. Dowiedz się, jak temu zapobiec i jak walczyć z ewentualnym zatruciem pokarmowym.
Co nam grozi?
Najwięcej zagrożeń bakteryjnych pojawia się w czasie upałów. W okresie letnim łatwiej też o zatrucie się groźnymi toksynami – np. jadem kiełbasianym. Ów jad wpływa natychmiastowo na układ nerwowy ofiary, a występuje najczęściej w niewłaściwie przyrządzanym mięsie lub w starych, przeterminowanych, źle przechowywanych konserwach (nie tylko mięsnych).
Groźne bakterie to:
Salmonella – zarazić się nią możesz jedząc niewłaściwie przechowywane i przetwarzane jajka, mleko, przetwory mleczne, jak też mięso. Zdarzają się przypadki zarażenia salmonellą w wyniku kontaktu z jej nosicielem – muchą czy jakimś gryzoniem.
E coli – najłatwiej się nią zarazić przez kontakt z odchodami lub np. wodą zanieczyszczoną odchodami.
Lepiej zapobiegać…
Istnieje kilka metod, które uchronią nas przed możliwością zarażenia się powyżej wymienionymi (i nie tylko) zagrożeniami. Ważne, żeby przestrzegać ich nie tylko podczas jedzenia, ale też przy wszelkich czynnościach związanych choćby częściowo z przygotowywaniem żywności. Postaraj się:
– Odpowiednio często myć ręce – rób to sam i zachęcaj do tego innych. Myjcie ręce po każdym skorzystaniu z toalety, zabawie ze zwierzętami, zabrudzeniu się gdziekolwiek oraz PRZED dotykaniem jedzenia w sklepie czy w domu.
– Przechowywać surową i ugotowaną żywność osobno – gotowanie zabija część bakterii i toksyn, ale przechowywanie obu rodzajów żywności niweluje to, co uzyskaliśmy poprzez obróbkę termiczną. Unikaj też przyrządzania surowego lub gotowanego jedzenia w tych samych naczyniach.
– Nie skracaj czasu gotowania – jeśli jakiś produkt wymaga gotowania przez 10 minut, nie skracaj tego czasu. W przypadku mniej sprecyzowanych danych nie zestawiaj jedzenia z ognia do czasu uzyskania właściwej kolorystyki dania.
– Pilnuj odpowiedniej temperatury w chłodziarce i zamrażarce – jeśli jedzenie wymaga przechowywania w temperaturze ujemnej, koniecznie włóż je do zamrażarki. Cokolwiek, co ugotujesz, również powinno trafić do lodówki albo zostać zjedzone w ciągu dwóch godzin.
– Myj owoce i warzywa przed użyciem – najlepiej pod bieżącą wodą. Usuniesz w ten sposób większość zanieczyszczeń. Jeśli uważasz, że to zbyt mało, pozbądź się też skórki z produktu.
Produkty najbardziej podatne na zagrożenie
Niektóre produkty znacznie częściej niż inne mogą zarazić nas groźnymi bakteriami. Są to lody, surowe mięso, konserwy. Najlepiej będzie ich unikać podczas wakacyjnych wypadów, a jeśli to niemożliwe, trzeba uważać na kilka ważnych kwestii. Lody powinny być świeże i właściwie przechowywane (staraj się nie kupować ich u przypadkowych sprzedawców, którzy często rozmrażają i zamrażają podobnie porcje). Surowe mięso jest absolutnie zabronione. W przypadku konserw wystarczy, że sprawdzisz datę ważności produktu i odrzucisz od razu wszystkie te, które mają podejrzanie wyglądające opakowania.